Water Bulgaria  

Пилотен проект изгражда най-голямата устойчива дренажна система в Обединеното кралство

21.11.2024   |   Начало»Проекти

В Мансфийлд, Нотингамшир, пилотен проект е инициатор на нов подход към градското управление на водите и решаване на проблема с наводненията, съобщават от AECOM, консултант по проекта.

Проектът "Устойчива защита срещу наводнения в Мансфийлд" предлага решение на нарастващото предизвикателство на наводненията от повърхностни води – риск, засилен от изменението на климата и градското развитие – чрез широко използване на базирани на природата решения, като дъждовни градини, дренажни канали и резервоари за задържане.

В целия град са инсталирани стотици устойчиви дренажни системи (УДС), а изградената схема е най-голямата от този вид в Обединеното кралство.

Когато бъде завършена, мрежата от синьо-зелена инфраструктура ще улавя милиони литри вода в случай на силна буря, защитавайки домовете и предприятията от наводнения.

Как се стига до решението

В Англия според Националната комисия по инфраструктурата 325 000 имота са в райони, изложени на риск от наводнения от повърхностни води, затова устойчивостта срещу наводнения и подобреният капацитет на мрежата са приоритет. 

Местната водоснабдителна компания Severn Trent Water идентифицира град Мансфийлд като една от най-рисковите общности в Нотингамшир, с почти 1000 души, живеещи в домове, класифицирани в категорията "с висок риск" от наводнения.

Съвместно с Областния съвет на Мансфийлд и Съвета на окръг Нотингамшир, Severn Trent Water инвестира 76 млн. лири в проекта "Устойчива защита срещу наводнения в Мансфийлд" за управление на излишната вода при екстремни валежи. Проектът за модернизация предвижда допълнителен капацитет за съхранение на повърхностните води, създавайки устойчивост на мрежата, за да отговори на бъдещите очаквани нужди на водосборния басейн.

Как синьо-зелената инфраструктура се справя с наводненията от повърхностни води

Плановете и стратегиите за управление на повърхностните води се различават в зависимост от местоположението. Например суперканализацията Thames Tideway в Лондон се справя с проблема в град с много висока гъстота на населението. Схемата на Мансфийлд се отдалечава от традиционния инженерен подход и вместо това използва синьо-зелена инфраструктура, за да забави потока и да съхранява водата.

За тази цел се използват:

  • Басейни за задържане: обикновено в по-големи зелени площи, като паркове;
  • Bioswales: растителни, плитки, ландшафтни депресии, предназначени да улавят, пречистват и инфилтрират оттока на дъждовни води; 
  • Дъждовни градини: малки градини, често на ъгъла на тротоар и път, със слоеве от пропускливи материали;
  • Ямки за дървета: решетки под корените, които улавят и забавят дъждовната вода;
  • Пропускливи настилки: използват се върху твърди повърхности с отвори, които позволяват на водата да филтрира. 

Дъждовните градини, монтирани в рамките на проекта, носят и допълнителна полза, изграждайки ново обществено пространство и със зелени площи и живи насаждения.

Така Мансфийлд става фантастичен пример за това как синьо-зелената инфраструктура може да се използва в мащаб, за да се увеличи устойчивостта на градовете в условията на бързо променящ се климат.

Иновативни подходи

AECOM, като водещ партньор в дизайна и стратегически консултант на Severn Trent, разработва стратегията за водосборния басейн и използва хидравлично моделиране, за да се изберат места за УДС и да се формира както контурният, така и детайлният дизайн.

"Темпото и мащабът на тази програма изискваха иновации и високи постижения на всеки етап. Това ни принуди да преосмислим нашия подход към моделирането, тъй като традиционните методи биха отнели твърде много време. Например, ние си сътрудничихме със Severn Trent и Arup, за да разработим инструмент за изчисляване на УДС, който определя ползата от всяка интервенция, като гарантира, че те могат да бъдат построени бързо", споделят от AECOM.

Други нововъведения включват:

  • Дизайн: сътрудничество с доставчици за оптимизиране на камерите за контрол на потока, от решаващо значение за хидравличната производителност;
  • Мониторинг: инсталиране на монитори за нивото на водата за оценка на ефективността на дъждовната градина, като тази оценка, базирана на данни, е от значение за подход към дизайна за бъдещи фази;  
  • Моделиране: разработване на хидравличния модел за включване на интервенции и данни за мониторинг и експериментиране с иновативни методологии за моделиране на УДС.
     
Източник: AECOM

Ключови думи: Дренажни системи   дъждовни градини   управление на дъждовни води  

Област: ВиК  

DM armaturen
Кселекс ООД
Подобни статии
Вило България ЕООД
STIKO BG

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОБЛАСТТА НА ВиК
на специализирания портал Water-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Последно от Проекти
Кселекс ООД

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯПродуктови офертиПартньориПредстоящоПроектиБизнесВидео на седмицатаИнвестицииБраншови акцентСъбитиятаОбществени поръчки/ТърговеТехнологииОбучения/СеминариОбяви за работа
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...