Water Bulgaria  

Форум разглежда приложението на Директивата за пречистване на отпадъчни води

На 17 март 2026 г. от 17:30 ч. в Брюксел ще се проведе конференция в хибриден формат на тема "Подобряване на качеството на водите в Европа: как да се приложи справедливо и ефективно ревизираната Директива за пречистване на градските отпадъчни води", съобщават от Euroactive.

Темата

На 1 януари 2025 г. влезе в сила ревизираната Директива за пречистване на градските отпадъчни води (ДПГОВ), която има за цел да защити човешкото здраве и да подобри качеството на водата, а оттам и състоянието на околната среда за всички граждани на ЕС.

Едно от ключовите изменения на ревизираната директива е въвеждането на схема за разширена отговорност на производителя (EPR). Съгласно директивата, микрозамърсителите трябва да бъдат отстранени чрез четвъртично пречистване на отпадъчните води, като разходите се финансират чрез EPR от секторите, считани за отговорни за замърсяването, причинено от употребата на техните продукти. Европейската комисия определи фармацевтичната и козметичната промишленост като двата основни сектора, които причиняват микрозамърсяването на отпадъчните води.

Има широка подкрепа за екологичните цели на ЕС, но мненията се различават относно това как тези цели трябва да бъдат постигнати и относно практическото прилагане на директивата. Справедливото споделяне на тежестта остава централен проблем.

Съществуват опасения, че схемата рискува да наложи непропорционални финансови тежести, потенциално застрашавайки например наличието и достъпността на основни лекарства, докато други сектори не са стимулирани да станат по-устойчиви. За да бъде ефективна, рамката на EPR трябва да се основава на солидни научни данни, прозрачни методологии и реално прилагане на принципа "замърсителят плаща", отразяващ действителния принос към замърсяването. По-голямата съгласуваност на политиките също се счита за необходима за защита на конкурентоспособността на ЕС, смятат от Euroactive.

От друга страна се подчертава, че схемата има потенциала да отключи така необходимите частни инвестиции във водния сектор и да ускори внедряването на съвременни технологии за пречистване на водите.

Програма на конференцията

Участниците в хибридната конференция ще могат да научат по какъв начин ревизираната Директива за пречистване на градските отпадъчни води и схемата за EPR могат да бъдат приложени ефективно, справедливо и устойчиво, като същевременно се постигне баланс между екологичните цели, индустриалната конкурентоспособност и нуждите на общественото здраве.

Предстои да бъдат разгледани следните въпроси:

  • Как може схемата за EPR да бъде разработена така, че да гарантира справедливо и основано на доказателства прилагане на принципа "замърсителят плаща";
  • По какъв начин приложението на директивата засяга наличността на медикаменти, фармацевтичните иновации и конкурентоспособността на ЕС;
  • Как политиците могат да осигурят балансирано разпределение на тежестта, като същевременно осигурят инвестициите, необходими за постигане на целите на ЕС за качество на водите;
  • Как може Директивата за пречистване на градските отпадъчни води да бъде приложена по начин, който съчетава екологичните цели с по-широките политики на ЕС в областта на здравеопазването, промишлеността и иновациите;
  • Как всички заинтересовани страни могат да си сътрудничат, за да постигнат целите на директивата.

За допълнителна информация и регистрация вижте тук.

     
Източник: Euroactive; Снимка: Dreamstime

Ключови думи: Euroactive   ДПОВ   пречистване на отпадъчни води   микрозамърсители  

Област: ВиК  

Подобни статии
Вило България ЕООД
STIKO BG

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОБЛАСТТА НА ВиК
на специализирания портал Water-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Последно от Събитията

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯПродуктови офертиПартньориПредстоящоПроектиБизнесКариериВидео на седмицатаИнвестицииБраншови акцентСъбитиятаОбществени поръчки/ТърговеТехнологииОбучения/СеминариОбяви за работа
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...