

ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

04.06.2026 | Провежда се международна изследователска експедиция с българско участие за оценка на състоянието на р. Дунав
03.06.2026 | FiltraTEC Expo 2026 ще посреща посетители от 16 до 18 юни
28.05.2026 | ВиК Перник извърши цялостна подмяна на общите водомери в сградите в кв. "Тева"
22.05.2026 | ВиК Ямбол отчете инвестиции от близо 2 млн. евро за 2025 г.
21.05.2026 | Петото издание на HydroHacks представи динамиката на ВиК аварийните дейности

Дунавската програма за водите (DWP) навлиза в следваща фаза, съобщават от Международната асоциация на водоснабдителните компании във водосборния басейн на река Дунав (IAWD). Етап V от DWP "Изграждане на устойчивост на водите в Дунавския регион" е официално одобрен от Австрийското министерство на финансите и стартира през януари 2026 г.
DWP е многогодишен водещ проект за сътрудничество между Световната банка и IAWD, финансиран от австрийското правителство. В продължение на повече от десетилетие DWP подпомага реформата във водния сектор, изграждането на капацитет и регионалното сътрудничество в целия Дунавски регион. Чрез уникалната си комбинация от политически диалог, техническа помощ, развитие на капацитет и обмен между равнопоставени страни, програмата е подкрепила държавите и комуналните предприятия в укрепването на услугите за водоснабдяване и канализация, подобряването на управлението и насърчаването на трансграничното обучение.
Надграждайки върху предходните етапи, DWP открива нова, пета фаза с обновена амбиция и ясен фокус върху устойчивостта на водите. Новият етап отразява дългосрочен ангажимент към региона: докато IAWD ще изпълнява дейностите си в рамките на тригодишен грант, Световната банка ще продължи ангажимента си в продължение на пет години, осигурявайки непрекъснатост, задълбоченост и устойчиво въздействие далеч след първоначалния период на изпълнение.
Фаза V на DWP надгражда върху постиженията на предишни фази, с продължаващ основен фокус върху водоснабдяването и канализацията, като същевременно изрично разглежда по-широките предизвикателства, касаещи водната сигурност и устойчивостта на климатичните промени, свързани с предоставянето на услуги.
Основната обосновка е: надеждни, достъпни и добре управлявани водни услуги не могат да бъдат постигнати без устойчиви водни ресурси.
Обхватът на Фаза V е структуриран около шест тематични стълба, всеки от които е подкрепен от цялостна комбинация от аналитични и консултантски услуги, развитие на капацитет, споделяне на знания и дейности за работа с обществеността:
Дейностите ще бъдат изпълнявани чрез комбинация от национални действия и регионално организирани инициативи, което ще позволи целенасочена подкрепа за всяка държава, като същевременно се насърчава регионалното сътрудничество и взаимното обучение. Силен акцент ще бъде поставен върху поддържането и укрепването на предходни инициативи, като Дунавската конференция и форум за водите и Дунавското партньорство за обучение.
В рамките на фаза V на DWP, IAWD ще постави силен акцент върху изграждането на капацитет, надграждайки върху установените си платформи и мрежи. Централна роля ще играе D-LeaP (Дунавско партньорство за обучение) със силен компонент за управление на отпадъчните води, отразяващ изискванията на новата Директива на ЕС за пречистване на градските отпадъчни води.
Утвърдената географска структура на DWP ще бъде запазена. Фаза V ще продължи да работи с 11 целеви държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Украйна, и пет участващи държави: Австрия, Чехия, Унгария, Словакия и Словения.
За да се постигне максимално въздействие, ще се обърне специално внимание на целевите страни: Украйна, Молдова, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия.
През следващите седмици съвместният екип на IAWD и Световната банка ще разработи подробен работен план за Фаза V на DWP. Първият важен етап от новата фаза вече наближава: Дунавският форум за водите (DWF) през май 2026 г., който ще бъде първото водещо събитие от Фаза V и ще зададе насоки за следващите години.
Източник: IAWDКлючови думи: IAWD DWP водоснабдителни услуги устойчивост водоснабдяване
Област: ВиК
Wilo стартира промоционална кампания Битово водоснабдяване 2026
Нова глобална платформа цели да осигури достъп до питейна вода на 1 млрд. души до 2030 г.
Подобриха водоснабдяването в три села на община Елена
Нов приоритет по ПОС предоставя над 180 млн. евро за устойчивост на водите
БАВ организира разширен курс по управление на загубите на вода
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОБЛАСТТА НА ВиК
на специализирания портал Water-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
16.04.2026 | ЕИБ финансира с 470 млн. евро мащабен проект за управление на отпадъчните води в Стокхолм
16.04.2026 | Реализирани са нови ВиК проекти в общините Ботевград и Перник
09.04.2026 | Подобриха водоснабдяването в три села на община Елена
09.04.2026 | Топлофикация София търси доставчик на водомери за студена вода
24.03.2026 | Стартира проект за нова канализационна инфраструктура в Троян
16.04.2026 | ЕИБ финансира с 470 млн. евро мащабен проект за управление на отпадъчните води в Стокхолм
16.04.2026 | Реализирани са нови ВиК проекти в общините Ботевград и Перник
09.04.2026 | Подобриха водоснабдяването в три села на община Елена
09.04.2026 | Топлофикация София търси доставчик на водомери за студена вода
24.03.2026 | Стартира проект за нова канализационна инфраструктура в Троян
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.