ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
18.06.2025 | Уебинар на Water Europe разглежда успешни проекти за интелигентна трансформация на водния сектор
18.06.2025 | ЕК прие Европейска стратегия за устойчивост на водните ресурси
11.06.2025 | ЕАОС разработи интерактивна карта на застрашени от суша територии
02.06.2025 | Аква Джет 2011 с наситена програма на RO-KA-TECH 2025
23.05.2025 | Реализираха проект за проучване на водните екосистеми в трансгранични райони на България и Турция
Започва работа по процедурите за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към яз. Ахелой, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Финансирането ще бъде осигурено от държавата, а очакването е тя да бъде завършена в рамките на една година. По този начин водата от язовира ще се включи във водоснабдителната система на Бургас и ще обезпечи населението и туристическия бранш.
Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова на среща с кметове на общини от област Бургас, на която бяха обсъдени проблемите с водоснабдяването в региона. В нея се включиха градоначалниците на Бургас, Айтос, Карнобат, Сунгурларе, Царево, Руен, Средец, Приморско, Созопол, Несебър, Поморие, Малко Търново и Камено, областният управител проф. Мария Нейкова, инж. Стоян Николов, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" и др.
По време на разговора министър Коритарова информира кметовете, че ремонтите на другия резервен язовир за водоснабдяване – "Порой" се изпълнят в срок и до края на годината ще приключи реконструкцията на водонапорната кула, след което започва завиряване на водоема.
В график и срок тече и ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. "Ясна поляна". Очаква се още в началото на следващата година съоръжението да заработи на пълен капацитет, така че да предоставя чиста вода за общините Созопол, Царево, Приморско, Средец и др.
"Уверени сме, че с мерките и действията, които предприемаме, няма да се стигне до режим на водоподаването по Южното Черноморие. Стига обаче засушаването да не се задълбочи, защото вече трета поредна година отчитаме, че валежите са под средногодишните нива за региона", отбеляза инж. Коритарова.
Тя информира кметовете, че в срок и без забавяне се изпълнява Фаза 2 за подмяна на ВиК мрежата, финансиран по Програма "Околна среда" 2021 – 2027 г. (ПОС). В рамките на дейността се предвижда реконструкция на 160 км водопроводна и 22 км канализационна мрежа, както и изграждане на 7 км водопроводна и 73 км канализационна мрежа.
Сред обектите, за които има сключен договор, са реконструкция и изграждане на ВиК мрежата в кварталите на Бургас – "Сарафово", "Меден рудник", "Крайморие", Бургас - Изток, Запад, Юг, както и в населените места Карнобат, Приморско, Китен, Айтос, Царево, Лозенец, Обзор, Поморие, Черноморец, Несебър, Слънчев бряг, Равда, Ахелой и Царево.
Министърът коментира и възможността минералните води да се ползват за битови нужди по предложение на кметовете. За да стане това възможно, ще се проведат разговори с МЗ за промяна на наредбата.
Регионалният министър апелира към кметовете на черноморски общини да приоритизират работата си по подмяна на вътрешната водопроводна мрежа, като подават проекти за това по правителствената инвестиционна програма. По този начин ще се намали загубата на вода по мрежите.
Към настоящия момент статистиката показва, че общините от област Бургас са подали в МРРБ 71 проекта за изпълнение на различни обекти, от които само 20 са за ремонт и изграждане на ВиК инфраструктура.
"Това е най-бързата мярка, която заедно можем да изпълним. Все още имате възможност да приоритизирате тези проекти и да кандидатствате за средства пред МРРБ", посочи министърът. И напомни, че по този начин няма да се наложи и увеличение на цената на водата, защото средствата са от бюджета и не се калкулират като инвестиция на водните оператори.
Министърът призова още общините, които разчитат на местни водоизточници, да предприемат действия за изграждане на допълнителни шахтови или тръбни кладенци, които да подсигурят допълнителни количества вода.
"За съжаление засушаването се отрази и в тази посока. Нивото на подпочвените води пада и са нужни по-дълбоки кладенци", коментира тя. Градоначалниците трябва да засилят и контрола, особено през летните месеци, по отношение на ползването на питейна вода за небитови цели.
Източник: МРРБКлючови думи: ПОС ВиК инфраструктура ПСПВ
Област: ВиК
Проблемът с безводието беше във фокуса на конференция в София
В София ще се проведе конференция за актуалните предизвикателства при управлението на водите
Обсъдиха възможностите за сътрудничество на български ВиК оператори с канадски фирми
В Шумен заработи нова пречиствателна станция за питейни води
ВиК Добрич стартира европейски проект за обновяване на ВиК системата
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОБЛАСТТА НА ВиК
на специализирания портал Water-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
24.04.2025 | Water Knowledge Europe 2025 предлага платформа за сътрудничество във водния сектор
23.04.2025 | ЕК отпуска 86 млн. евро за климатична устойчивост и управление на водите
03.04.2025 | Отпускат до 40 000 лв. за проекти за подобряване на достъпа до питейна вода
19.03.2025 | В Шумен заработи нова пречиствателна станция за питейни води
12.03.2025 | ВиК Добрич стартира европейски проект за обновяване на ВиК системата
24.04.2025 | Water Knowledge Europe 2025 предлага платформа за сътрудничество във водния сектор
23.04.2025 | ЕК отпуска 86 млн. евро за климатична устойчивост и управление на водите
03.04.2025 | Отпускат до 40 000 лв. за проекти за подобряване на достъпа до питейна вода
19.03.2025 | В Шумен заработи нова пречиствателна станция за питейни води
12.03.2025 | ВиК Добрич стартира европейски проект за обновяване на ВиК системата
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.