

ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

07.01.2026 | Уебинар запознава с използването на изкуствен интелект във водния сектор
07.01.2026 | Община Берковица изпълни проект за устойчиво водоснабдяване в с. Лесковец
18.12.2025 | Проект изследва замърсяването на питейна вода с фармацевтични продукти
18.12.2025 | Одобрени са находищата на минерални води за безвъзмездно предоставяне на общините през 2026 г.


Обучение за енергийна ефективност във ВиК сектора приключи с представяне и оценка на практически разработки на участниците пред комисия, съобщават от Български ВиК холдинг (БВИКХ).
Петнадесет курсисти от различни ВиК оператори в страната се включиха в курс на тема "Енергийна ефективност във водоснабдяването и канализацията", който се проведе по инициатива на Българската асоциация по водите (БАВ), в партньорство с Международната асоциация на ВиК дружествата във водосборния басейн на река Дунав (IAW). Целта на обучението е повишаване на знанията и уменията на служителите от ВиК сектора по отношение на консумацията на енергия и обмяна на добри практики за управление и контрол на системите.
Програмата на курса е съставена от три етапа. Първият е теоретичен – с акцент проследяване и подготовка на мерки за подмяна на помпени агрегати в съчетание с монтаж на фотоволтаично оборудване, и е проведен в началото на годината.
Вторият и третият етап включват практическа част и изготвяне на реални проектни предложения, които бяха представени пред петчленна комисия в състав инж. Лозко Лозев – председател на УС на Български ВиК холдинг, Веселин Борисов – управител на ВиК Енерджи Груп, Магдалена Георгиева – изпълнителен директор на ПУДООС, Ивайло Алексиев – изпълнителен директор на Агенция за устойчиво енергийно развитие, и Ангел Престойски – управител на ВиК Враца и председател на Съюза на ВиК операторите в Република България.

Курсистите представиха своите разработки, аргументирани в технически и икономически аспект. По време на изготвянето им са консултирани от професионални ментори, осигурени от организаторите. Предложенията за инвестиции обхванаха подмяна на съществуващи хидравлични помпи и изграждане на енергийни мощности към пречиствателните станции за отпадъчни води и корпоративни сгради, поясняват от БВИКХ.
Като най-целесъобразни и аргументирани с актуални данни бяха отличени проектите на ВиК Пазарджик, ВиК Варна и ВиК Търговище.
Всички участници в обучението ще получат официален държавен документ за квалификация съгласно Закона за професионалното образование и обучение.
Пред участниците в заключителния етап председателят на УС на Български ВиК холдинг инж. Лозко Лозев подчерта нуждата от висока енергийна ефективност в отрасъл ВиК и посочи мерките, които са предприети от страна на холдинга и Министерство на регионалното развитие и благоустройството чрез създаване на дружеството ВиК Енерджи Груп.
"Преди около три години се получи колапс в договорните отношения между ВиК операторите и доставчиците на електроенергия при излизането на свободния пазар. Тогава се стигна до решение за създаване на дъщерното дружество ВиК Енерджи Груп като търговец на ток. Считам, че към момента работи много добре и предоставя най-добрите условия към нашите оператори. Ще продължаваме да развиваме това дружество с устойчивост и предвидимост за следващите години", заяви инж. Лозев и пожела успех на завършилите обучението.
Източник: БВИКХКлючови думи: БВИКХ БАВ ВиК отрасъл енергийна ефективност
Област: ВиК
Представители на IAWD се включиха в две събития на БАВ
Цялостни решения от Wilo за максимална надеждност и ресурсна ефективност в центрове за данни
Нов европейски хъб ще подпомага дигиталната трансформация в комуналния сектор
Годишната конференция на БАВ ще се фокусира върху инвестициите в сектора
Екипи от Русе и Пловдив помагат на ВиК Плевен за решаване на водната криза
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ОБЛАСТТА НА ВиК
на специализирания портал Water-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.12.2025 | Представители на IAWD се включиха в две събития на БАВ
04.12.2025 | Уебинар представя решения за дигитализация в управлението на водите в селското стопанство
03.12.2025 | Предизвикателствата пред водния сектор бяха във фокуса на национална конференция
26.11.2025 | В Белград ще се проведе международен форум за водния сектор
16.10.2025 | Уебинар разглежда управлението на отпадъчни води в басейна на река Дунав
10.12.2025 | Представители на IAWD се включиха в две събития на БАВ
04.12.2025 | Уебинар представя решения за дигитализация в управлението на водите в селското стопанство
03.12.2025 | Предизвикателствата пред водния сектор бяха във фокуса на национална конференция
26.11.2025 | В Белград ще се проведе международен форум за водния сектор
16.10.2025 | Уебинар разглежда управлението на отпадъчни води в басейна на река Дунав
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.